Bisiklet tarihini yeniden yazan adam: Tadej Pogacar!

İtalya Bisiklet Turu’nun 107’nci edisyonu, Team UAE Emirates’ten Tadej Pogacar’ın dominasyonu ile sona erdi. 1998 doğumlu Sloven yıldız, ağır favori olarak geldiği yarışın henüz daha 2’nci etabında Maglia Rosa’yı yani ikonik pembe mayoyu sırtına geçirdi ve liderliğini Roma’ya kadar korumayı bildi. Bunu yaparken de hem rakipleri karşısında ezici bir üstünlük kurdu hem de aralarında Oropa ve Monte Grappa gibi Giro d’Italia’nın simge tırmanışlarının bulunduğu altı etapta bitiş çizgisinden ilk sırada geçmeyi başardı.

Bu aynı zamanda, 2009 Tour de France’da Mark Cavendish’in ardından bir büyük turda altı etap kazanan ilk bisikletçi olması anlamına geliyordu. Belki bir sprinter olarak Cavendish’in altı etap kazanması anlaşılabilirdi ama bu başarıyı bir genel klasmancının tekrarlaması Pogacar’ın yarışı Giro d’Pogacar’a çevirdiğinin en büyük ispatıydı. Altı etap zaferinin 5’ini üstünde pembe mayo ile kazanıyor oluşu ise Pogi’yi bisiklet sporunun gördüğü en büyük isim olan Belçikalı Eddy Merckx’ten sonra bunu tekrarlayan 2’nci bisikletçi yaptı.

Daha da dikkat çekense, aslında Giro d’Italia’nın 107’nci edisyonun Pogacar’ın İtalya Turu’ndaki ilk mesaisi olmasıydı ki ilk İtalya Turu’nda zafere ulaşması itibariyle bir rekoru daha egale etmişti. Giro’yu ilk katılımında kazanan son bisikletçi Fransız bisiklet efsanesi Bernard Hinault’ydu ve takvim yaprakları o yıl 1980’i gösteriyordu. Pogacar bu başarıyı 44 yıl sonra tekrarladı. Tüm bunları 18 gün boyunca pembe mayo üstünde taşırken gerçekleştirmesi ise Jacques Anquetil’in 1960 Giro’sundan beri görülmeyen bir şeydi.

Kısacası Tadej Pogacar tarihin tozlu sayfalarındaki tüm rekorlara güncelleme yaptı.

Pogacar şimdi gözünü Tour de France’a dikti. Eğer orada da 21 etap sonunda genel klasmanın en üst basamağına çıkmayı başarırsa, 1998’de Giro-Tour dublesi yapan İtalyan bisikletçi Marco Pantani’den sonra bunu başaran ilk isim olacak. Bu kadarı bile yeterince etkileyiciyken, asıl plan daha fazlasını içeriyor.

Elbette bisikletin en büyük sahnesi Tour’da, Giro’nun ardından formda kalabilmek ve daha taze bacaklara sahip rakiplere karşı yarışmak Pogacar için bile kolay olmayacak. Daha önce bu zorlu denemeyi Chris Froome ve Alberto Contador da niyetlendi ama her ikisi de Fransa Turu’nda beyaz bayrak salladı. Pogacar ise eğer bu zorlu görevi başarıya ulaştırırsa, hız kesmeyecek. Bilakis, günümüz bisikletinde imkansız gibi görünen bir hayalin peşine düşecek: Giro-Tour ve Dünya Şampiyonluğu üçlemesi. Bu üçlemenin son kez 1987 yılında, İrlandalı bisikletçi Stephan Roche tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatalım.

Ez cümle, Tadej Pogacar ilk İtalya Turu’nda hem bisiklet hem de yarış tarihine silinmez bir iz bıraktı.

SAKARYA BİSİKLET FESTİVALİ

Sakarya’nın kalbi 15-26 Mayıs tarihleri arasında bisikletle attı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Sakarya Bike Fest kapsamında, bisikletin farklı branşlarından birçok uluslararası sporcu Sakarya parkurlarında kıyasıya mücadele etti. Festivalin başlangıcı, UCI 2.2 statüsünde yer alan Prolog +3 etaplı Tour of Sakarya ile yapıldı.

Dört günün sonunda, Çin temsilcisi China Glory – Mentech Continental Cycling Team’in deneyimli Güney Afrikalı bisikletçisi Willie Smit genel klasmanda turuncu mayonun sahibi olurken, Spor Toto Cycling Team’den Kaan Soylu Özkalbim 2’nci, Kazak ekibi Vino SKO Team ’den Iogan Shtein ise podyumun 3’üncü basamağında kendine yer buldu.

Etaplarda ise Serdar Anıl Depe (Spor Toto Cycling Team) prolog’u kazanarak ilk gün lider mayoyu eline geçirerek, Sakarya BB Pro Team’den ulusal şampiyon Burak Abay, üç etapta 2’nci olarak performanslarıyla göz doldurdular.

Sakarya Bike Fest’e dağ bisikleti branşından Sakarya MTB ve Sakarya MTB Cup Gece Yarışı ile devam edildi. Festivalin son günü dağ bisikleti branşında büyük bir heyecana sahne oldu. 2024 UCI Mountain Bike Eliminator World Cup Sakarya ayağı birçok ülkeden canlı yayınlanırken, yarışı erkeklerde İsveç’ten Edvin Lindh ve kadınlarda İtalya’dan Gaia Tormena coşkulu izleyici kitlesi önünde galibiyetle tamamlayan isimler oldular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir