Manchester United’in milyarder patronu, uzaktan çalışmayı yasakladı

The Guardian’ın haberine göre Ratcliffe, geçen hafta herkesin katıldığı bir video görüşmesinde personele ofise gelmeye başlamaları veya “alternatif iş aramaları” gerektiğini söyledi.

Dünyanın en zengin 103. kişisi olan Ratcliffe, Şubat ayında futbol kulübünün %27,7 hissesini satın aldı ve şirketi Ineos, futbol operasyonlarının yönetimini devraldı. Milyarder, şirketin COVID sonrası üretkenliği artırmaya yönelik esnek çalışma politikasından vazgeçerek güçleniyor.

Ratcliffe, Manchester United çalışanlarına, şirketlerinden birinin Cuma günleri evden çalışmayı denemesinin ardından trafiğin %20 düştüğünü söyledi.

Geçen hafta Ratcliffe’in kulüp tesislerinin düzensizliğini dile getirmesinin ardından personel de ateş altındaydı. The Athletic’e göre milyarder, personele kulübün BT departmanının durumunun “rezalet” olduğunu ve antrenman sahasının diğer alanlarının da pek iyi olmadığını söyledi.

Ancak katı politika değişikliğinin bazı zorlukları var. Athletic, Manchester ve Londra’daki şirket tesislerinin aslında ofise tam zamanlı gelen tüm personeli barındıracak yeterli alana sahip olmadığını bildirdi.

OFİSE DÖMÜŞ ÇAĞRILARI

Pek çok başka işletme de çalışanları ofise geri getirme konusunda aynı katı yaklaşımı benimsedi. Dell bu yılın başlarında çalışanlarına benzer bir ültimatom verdi: ofise dönün, yoksa terfi almayacaksınız. Ofise dönüş kurallarını katı bir şekilde uygulayan diğer şirketler arasında Apple, Meta ve Google yer alıyor. Ancak herkes RTO talimatlarının üretkenliği artırmanın en iyi yolu olduğu konusunda hemfikir değil. 30.000 çalışanı olan bir yazılım şirketi olan Globant , tüm çalışanlarının tamamen uzaktan çalışmasına izin veriyor.

Bazı araştırmalar RTO talimatlarının etkinliğini de sorguluyor. Katz İşletme Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından S&P 500 şirketleri üzerine yakın zamanda yapılan bir araştırma, sıkı RTO talimatlarına sahip şirketlerin daha karlı olmadığını ve çalışanların mutlaka daha üretken olmadığını ortaya çıkardı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir